سنت نوشیدن چای

سنت نوشیدن چای عصرانه در انگلستان

سنت نوشیدن چای در انگلستانسنـت نوشیـدن چـای عصـرانه در اواسط قرن نوزدهم میلادی در بریتــانیـا آغاز شد. در میان قشر متوسط و اشراف، ناهار بین ساعت ۱۲ تا ۱ ظهر و شام نیز در ساعات دیرتر بین ۷ تا ۸ بعدازظهر صرف می شد. پیدایش سنت نوشیدن چای عصرانه در سال ۱۸۴۱ به «آناماریا» ، هفتمین دوشس «بدفورد» نسبت داده می شود که تصمیم گرفت فاصله زمانی زیاد بین دو وعده غذایی ناهار و شام را با نوشیدن چای و خوراکی مختصری در میانه روز پر کند.

دوشس با دعوت از میهمانان متعددی در پیوستن به وی در این مراسم ویژه، ایده جالب و جذاب خود را به تأیید همگان رسانید و بتدریج عموم مردم جذب آن سنت شدند.

694x240

با رواج این شیوه نوین در محافل اشرافی ، سنت نوشیدن چای عصرانه مستلزم فضاسازی و تمهیدات بسیاری شد که با سلیقه و شیوه برپایی مراسم ارتباط نزدیکتری داشت و صرفاً از ارائه یک فنجان چای ساده با قدری کیک به شیوه ای پیچیده تر تبدیل گشت. زمان نوشیدن یک فنجان چای و خوردن غذا طولانی تر و ظواهر ظرف و ظروف نیز تغییر یافتند. غذاها در کنار نانهای نازک ویفری و کره یا ساندویچ و کیک های دلپذیر و کلوچه که به طور زیبایی روی رومیزی های ظریف تزئین می شدند ، خوشمزه تر به نظر می رسیدند.

با چنین آداب و رسوم اجتماعی مرتبط با چای عصرانه ، طبیعی است که در طول زمان ، آیین های بسیاری در مورد این امر شکل گرفته باشند. میزبان مسؤولیت ریختن چای را بعهده دارد و سپس در میان حاضرین چای توزیع خواهد شد. میزبان در کنار چای ، بیسکویت، برشی از کیک خامه ای یا شکلاتی تعارف می کند ولذت نوشیدن یک فنجان چای عصرانه دوچندان می شود.

سنت نوشیدن چای در ایران
چای قند پهلو یا دیشلمه

در فرهنگ ایران چای علاوه بر اینکه محصولی زراعی به حساب می آید ، مصرف آن در نوع خود تبدیل به فرهنگ خاصی شده و این فرهنگ متـناسب با شرایط اقلیـــمی و همچنین آداب و رســوم محلی تـا حـدود زیــادی در نقــاط مختـلف ایـران متفاوت می باشد. به طور کلی میتوان گفت که امروزه چای جزو لاینفک زندگی اکثریت اقوام ایرانی شده است و در مراسم ، اعیاد ، جشن ها و سوگواری ها در تمام شهرها و روستاها جایگاه خاص خود را دارا می باشد.

استکان های کمرباریک هم در فرهنگ چای خوری ایرانیان جایگاه خاص خود را دارند. در طراحی این استکان ها نکات خاصی در نظر گرفته شده است که در نوع خود جالب می باشند ، مثلاً گودی کمر استکان های چای خوری باعث می شود که آنها به آسانی در دست قرار گیرند.
یک فنجان چای لبریز ، لب سوز ، لب دوز

نمونه ای از فرهنگ مرسوم در چایخانه های قدیمی می باشد. بدین صورت که شخصی که یک یا چند استکان چای صرف کرده و دیگر تمایلی به صرف چای ندارد ، استکان چای خود را بر روی نعلبکی می خواباند و قهوه چی مادام که مشتریان استکان های خود را بر روی نعلبکی نخوابانده اند ، برای آنها چای سرو می کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *